Zde může být vaše reklama.
Úterý 16.4.
Svátek má Irena
Menu

Carmen se objevila v Plzni

Carmen se objevila v Plzni

foto: DJKT

27. 01. 2020 - 14:00

Bizetova Carmen patřící mezi nejhranější a nejúspěšnější opery se 25. ledna 2020 vrátila do Plzně, tentokrát se španělské rytmy rozezněly na Nové scéně DJKT. Současné nastudování známého díla o nespoutané cikánce, jejíž život ukončí žárlivý milenec, připravil renomovaný inscenační tým v čele s režisérem a ředitelem divadla Martinem Otavou a s hudebním nastudováním Jiřího Štrunce. V titulní roli vášnivé Carmen se v alternacích představila dlouholetá sólistka souboru opery Jana Foff Tetourová, hostující Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva.

Současné uvedení, stejně jako poslední plzeňské nastudování z roku 2000, měl po hudební stránce na starosti dirigent Jiří Štrunc. Ke Carmen se vracím nesmírně rád. Je to opera, která nemá slabého místa. Vynikající příběh, skvělá hudba. Bizetova Carmen je vlastně hit za hitem a já nevěřím, že existuje někdo, kdo by tuto hudbu neznal,“ komentuje dílo Jiří Štrunc a dodává: „Uvádět Carmen však staví inscenátory do obtížné pozice. Všichni Carmen znají a všichni o ní mají své představy.“  

Plně dostát atraktivitě titulu je připraven celý inscenační tým v čele s režisérem Martinem Otavou. Jako režisér nevytvářím novátorské pohledy na inscenace za každou cenu. Chci, pro diváky připravit operu o radosti, živelné energii, lásce a zoufalé vášni. O touze nespoutané svobody v tom dobrém i zlém,“ vysvětluje režisér, který ke spolupráci přizval kostýmní návrhářku Danu Haklovou, k jejímž posledním pracím v DJKT patří návrhy kostýmů pro inscenace Broučci, Veselá vdova či Chaplin, a scénografa Lukáše Kuchinku, který v minulosti vytvořil scénu mimo jiné pro činohry R.U.R., Modrovous, Linie krásy či operetu Veselá vdova. Inscenaci roztančila španělským flamencem bývalá sólistka Národního divadla Nelly Danko, která v současnosti působí jako baletní mistr zmíněného divadla.

Jednou z předností inscenace bylo také silné pěvecké obsazení. V nezkrotné Carmen se objeví hostující mezzosopranistky, Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva, a domácí Jana Foff Tetourová, které se v téže roli objevila i v posledním plzeňském uvedení. „Myslím, že v každé ženě se najde něco z Carmen. Pan režisér má přesnou představu o psychologickém profilu Carmen, který se mi, jak doufám, podaří naplnit. Rozhodně by to neměla být žena, která pouze prvoplánově svádí muže,“ komentuje přípravy Jana Foff Tetourová. Jako Don José vystoupí Philippe Castagner nebo Paolo Lardizone, uhrančivého toreadora ztvární Csaba Kotlár a Jiří Rajniš ml., a něžnou Micaëlu Ivana Veberová, Megan Barrera či Doubravka Součková, která plzeňské diváky uchvátila svou Ofélií v opeře Hamlet.

Světová premiéra Carmen se konala 3. března 1875 v Paříži a byla přijata poněkud zdrženlivě. Enormního úspěchu se dílo dočkalo jen o sedm měsíců později, přesně 23. října 1875, kdy bylo s mírnými obměnami představeno ve Vídni. Bohužel jeho autor, Georges Bizet, v červnu téhož roku zemřel, aniž by tušil, že složil jednu z nejslavnějších oper v historii. „V Plzni byla opera uvedená poprvé již 30. prosince 1885 a od té doby v podstatě nezmizela z repertoáru,“ upozorňuje dramaturg opery Zbyněk Brabec. Libreto opery napsala zkušená dvojice Henri Meilhac a Ludovic Halévy podle novely Prospera Mériméa zpracovávající skutečný příběh. „Opera vznikla v době, kdy francouzští skladatelé komponovali s oblibou opery na exotický námět, náměty z historie, podle slavných literárních děl či pohádek. Carmen byla zcela jiná, postavila na jeviště obyčejné lidi,“ zdůrazňuje jedinečnost příběhu Zbyněk Brabec. Děj opery vypráví o dělnici z tabákové továrny, Carmen, která svede vojáka Dona Josého zasnoubeného s Micaëlou. Ten se kvůli Carmen stává dezertérem, pašerákem a nakonec i vrahem, když Carmen ze žárlivosti zabije.

Další články