Zde může být vaše reklama.
Sobota 13.7.
Svátek má Markéta
Menu

Sněhurka roztančí plzeňská divadelní prkna

16. 01. 2020 - 12:00

Soubor baletu Divadla Josefa Kajetána Tyla připravuje originální taneční adaptaci známého pohádkového příběhu o Sněhurce a sedmi trpaslících. Balet na původní hudbu Gabriely Vermelho a s choreografií Aleny Peškové, která se nechala inspirovat dílem bratří Grimmů, bude mít premiéru 18. ledna 2020 na Malé scéně DJKT.

Předlohou ke známému příběhu je legenda o zlé čarodějnici, která vlastní kouzelné zrcadlo a tráví malé děti jedovatými jablky. Do všeobecného povědomí se tento příběh dostal díky zpracování bratří Grimmů, ve kterém se vyskytuje i sedm trpaslíků, a celovečernímu filmu z dílny Walta Disneyho z roku 1937. Choreografka, režisérka a autorka libreta Alena Pešková, pro niž bude Sněhurka již šestým baletním titulem v Plzni, přibližuje inscenaci těmito slovy: „Naše Sněhurka se drží více méně předlohy bratří Grimmů, ačkoliv některé hororové scény raději vypouštíme. Na druhou stranu se však také vyhýbáme líbezné a tolik známé Disneyho verzi. Hlavním motivem bude boj dobra a zla, který bude patrný hned od prologu.“

Autorkou původní hudby je všestranná multižánrová umělkyně, houslistka, hráčka na kvinton, zpěvačka a performerka Gabriela Vermelho. S Alenou spolupracujeme dlouhou dobu, je velice důsledná a precizní, což mi vyhovuje. Vždy od ní dostanu bodový hudební scénář, její přání a představy. Inspiračně je pro mě tato předloha důležitá, ale spoléhám na svou invenci a hudební nápady. Společně pak řešíme konečný výsledek, vzájemně se inspirujeme a ovlivňujeme. I když je to někdy těžké, vždy respektuji Alenino tzv. poslední slovo‘,“ říká skladatelka. Tandem Pešková–Vermelho již pro plzeňský baletní soubor vytvořil originální inscenaci Krvavá svatba (2013) dle stejnojmenného dramatu F. G. Lorcy. Do týmu Aleny Peškové patří také její bratr, scénograf Richard Pešek jr., který spolupracoval v DJKT na již zmíněné Krvavé svatbě, na taneční inscenaci Svěcení jara či na baletu Zkrocení zlé ženy. Autorem kostýmů je Aleš Valášek, jehož práci mohou plzeňští diváci znát z mnoha produkcí napříč všemi žánry, např. Kytice, Nabucco, Zkrocení zlé ženy, Zácpa, Malá mořská víla a mnoho dalších.

V titulní roli se představí Corinne Cox v alternaci s Charlottou Clementi, macechou jim bude Sara Aurora Antikainen a tatínkem Miroslav Hradil. V roli Prince se objeví Gaëtan Pires nebo Joshua Lee, v roli myslivce Richard Ševčík či Vojtěch Jansa. Vedle sólových rolí zde vystoupí osm tanečníků, kteří budou ztvárňovat dobro a zlo. Role trpaslíků a malé Sněhurky byly svěřeny žákům z Baletní školy DJKT. „Všechny dětské role jsou samozřejmě alternované, takže v tuto chvíli máme do Sněhurky obsazeno 17 dětí. Předpokládám ovšem, že to není počet konečný. Děti nám rychle rostou a v průběhu uvádění inscenace budeme muset některé obměnit nebo doplnit,“ upozorňuje Miroslav Hradil.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Premiéra 18. ledna 2020 od 17.00 na Malé scéně DJKT

Nejbližší reprízy 21. ledna a 22. a 23. února 2020

Další články