Zde může být vaše reklama.
Pátek 26.4.
Svátek má Oto
Menu

Jak se bránit podomním prodejcům? Starostové posílají sms

Jak se bránit podomním prodejcům? Starostové posílají sms

foto: Archiv

03. 02. 2020 - 17:00

Elektřina, plyn, nové zámky nebo předražené spotřební zboží. Ačkoliv podomní prodej mnoho obcí výslovně zakazuje, stále se najdou obchodníci, kteří pokoušejí štěstí a neúnavně obcházejí domácnosti. Cílí přitom především na seniory a starší obyvatele, kteří se jim mnohdy nedokáží bránit. Obce a města proto stále častěji sahají po prostředcích chytré obecní komunikace, které jim v boji se „šmejdy" pomáhají.

Zákaz podomního prodeje zboží a služeb ukotvuje stále více obcí ve vyhláškách a o platném zákazu pak informují i dodatkové tabulky u vjezdů do obce. Přesto mnoho prodejců tyto zákazy ignoruje a své služby a produkty nadále v domácnostech nabízí. Porušením vyhlášky se však prodejce dopouští přestupku, který může dále řešit orgán místní samosprávy ve správním řízení s pokutou až do výše 200 tisíc korun. Pokud se v obci prodejce porušující vyhlášku vyskytne, je nejúčinnějším řešením volat městskou policii, která sepíše oznámení o přestupku a předá je příslušnému správnímu orgánu. 

„Kombinací rychlé komunikace s občany přes mobilní aplikaci a spoluprací s policií se nám podařilo návštěvy šmejdů v obci téměř eliminovat a pokud se objeví, pak je z území obce rychle vykázat," dodává Vojtěch Krňanský, starosta města Chrast.

Varování před takzvanými "šmejdy" řeší dnes například ve Vrbně pod Pradědem, například zde.

Další články