Zde může být vaše reklama.
Sobota 2.3.
Svátek má Anežka
Menu

Krásami kolem Plzně Posluchači univerzity třetího věku vyrazili z lavic ven

Posluchači univerzity třetího věku vyrazili z lavic ven

foto: ZČU

29. 07. 2019 - 10:06

Mezi letními školami, které během prázdnin probíhají na Západočeské univerzitě (ZČU), je také Letní škola Univerzity třetího věku ZČU. Letošního ročníku, který se uskutečnil od 16. do 24. července, se zúčastnilo 154 seniorů. Program tvořily exkurze spojené s přednáškami.

„Možnost strávit část léta inspirativními exkurzemi a přednáškami jsme nabídli našim posluchačům už pošesté a stejně jako v minulých letech byl ohlas velmi kladný,“ říká vedoucí Univerzity třetího věku ZČU Magdalena Edlová, která po jednotlivých exkurzích dostává od účastníků děkovné a pochvalné e-maily. Šestého ročníku Letní školy Univerzity třetího věku ZČU se zúčastnilo 154 seniorů. Nebýt kapacitních omezení, bylo by jich však podle slov Magdaleny Edlové mnohem více.   

Program letní školy začal v Plzni, kde se účastníci vydali prozkoumat pozůstatky městských hradeb, a to i těch, o nichž se málo ví a nejsou vidět na první pohled. Dozvěděli se, jak se městské hradby stavěly, a jak se naopak později v průběhu staletí Plzeňané s hradbami loučili. Další exkurze zavedly posluchače letní školy do sídla společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci a následující den do Národního technického muzea. Při krajinářské exkurzi nazvané Za posvátnou vodou a výhledy navštívili účastníci Chodsko, přesněji poutní místo Dobrá Voda u Pocinovic. Prošli křížovou cestou, napili se vody z léčivého pramene a vychutnali si výhled od kaple Panny Marie Bolestné. Celkem přitom zdolali dvacetikilometrovou trasu. Cílem poslední exkurze byl Zbiroh, kde v muzeu vyslechli přednášku věnovanou působení Alfonse Muchy na tamním zámku.

V září zahájí Univerzita třetího věku, která na Západočeské univerzitě působí už od roku 1992, další akademický rok. Studium je určeno seniorům a lidem ve třetím stupni invalidního důchodu, kteří mají zájem rozšiřovat své znalosti a udržovat svoji duševní aktivitu. Podmínkou není maturita ani délka předchozího vzdělání. Zájemci mohou navštěvovat kurzy na pobočkách v deseti městech Plzeňského a pěti městech Karlovarského kraje – v Plzni, Klatovech, Tachově, Stříbře, Zbirohu, Spáleném Poříčí, Rokycanech, Dobřanech, Plasích, Horažďovicích; Chebu, Aši, Sokolově, Karlových Varech a Mariánských Lázních.

 „Pro naše posluchače jsme na příští akademický rok připravili řadu nových kurzů, například Psychologie pro každý den, Design a designéři, Tajemství hmyzí říše, Architektura Plzně aktivně nebo Politika v demokratických režimech,“ jmenuje některé novinky Magdalena Edlová. „Samozřejmě nabízíme také obory zaměřené na práci s notebookem a tabletem, jazykové kurzy nebo technicky orientované obory jako Člověk, energie a technika,“ dodává. Nové kurzy rozšíří už tak pestrou nabídku více než třiceti různě zaměřených oborů.

Další články